اخبار صنعت

مدیریت صنعتی

ارسال شده درژوئن 29, 2020 » توسط ‪: » دسته بندی ها: اخبار صنعت » (۰) دیدگاه

مدیریت صنعتی

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه مدیریت مالی:

یکی از علل عدم موفقیت صنایع ما این است که اکثر مسؤولین واحدهای صنعتی؛ فارغ‌التحصیل مدیریت ‌صنعتی نیستند. حضور یک کارشناس مدیریت صنعتی که مسؤولیت نیروی انسانی را بر عهده بگیرد، در هر واحد صنعتی ضروری است تا بتواند با استفاده از دانش خویش؛ مشارکت، مهارت و انگیزه نیروی انسانی واحد صنعتی مورد نظر را افزایش دهد.

مدیریت صنعتی دارای سه بُعد اصلی فنی و تکنیکی، بعد مالی و بعد رفتاری و اجتماعی است که بُعد فنی و تکنیکی در دروس تحقیق در عملیات و کنترل پروژه، بُعد مالی در درس‌هایی مثل حسابداری صنعتی و بُعد رفتاری و اجتماعی در دروس رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی و تئوری‌های مدیریت بیان می‌شود و البته بعضی از دروس این گرایش مانند مدیریت تولید و عملیات به هر سه این ابعاد می‌پردازد.

در مورد تفاوت ۲ رشته مدیرت صنعتی و مهندسی صنایع باید گفت؛ در رشته مهندسی صنایع دانشجویان بیشتر به مطالعه بُعد فنی و تکنیکی صنایع می‌پردازند، اما رشته مدیریت صنعتی به ۲ بُعد مالی و رفتاری صنایع تاکیدی بیشتر دارد.

رشته مهندسی صنایع و مدیریت صنعتی، مشترکاتی فراوان دارند، زیرا دروس مدیریت در هر ۲ رشته از اهمیتی بسیار برخوردار است، اما آنچه که باعث تمایز ۲ رشته از یکدیگر می‌شود، آن است که رشته مدیریت صنعتی بیشتر به مدیریت نیروی انسانی می‌پردازد، اما رشته مهندسی صنایع به مدیریت فنی توجه دارد.

برای مثال در یک کارخانه روش تولید یک محصول و بررسی جزئیات آن بر عهده مهندس صنایع قرار دارد و اداره نیروی کارخانه مورد نظر و ارتباط واحد صنعتی فوق با محیط اطرافش بر عهده مدیریت صنعتی است.

دروس اصلی و تخصصی گرایش مدیریت صنعتی‌

مدیریت مالی، روانشناسی صنعتی، حسابداری صنعتی، بازاریابی و مدیریت بازار، کنترل کیفیت آماری، سیستم‌های خرید و انبارداری و توزیع، تحقیق در عملیات، کنترل پروژه، طرح‌ریزی و تعمیرات و نگهداری، کارسنجی و روش‌سنجی، مدیریت کارخانه، حفاظت صنعتی، بررسی اقتصادی طرح‌های صنعتی، روابط صنعتی، فنون تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم، بازاریابی بین‌المللی، بهره‌وری و تجزیه و تحلیل آن در سازمان، پروژه.

نقش و توانایی شرکت کنندگان رشته مدیریت صنعتی

شرکت کنندگان در این دوره، علاوه بر آشنایی با مسائل نظری دانش مدیریت صنعتی، با زمینه‌های نوین مدیریت صنعتی و جایگاه آن در عرصه عمل آشنا خواهند شد، همچنین در این دوره سعی خواهد شد قدرت تحلیل دانشجویان در زمینه امور کاربردی با استفاده از افته‌های کاربردی افزایش یابد.

گرایش‌های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد

این رشته گرایش‌هایی مختلف دارد که بر اساس آخرین تغییرات (مصوبه مورخه ۲۴ تیر ۱۳۹۴ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی) عبارتند از:

تولید و عملیات، تحقیق در عملیات، مدیریت عملکرد، مدیریت زنجیره تامین، مدیریت کیفیت و بهره وری، مدیریت پروژه؛ تا پیش از این گرایش مالی نیز جزو گرایش‌های رشته مدیریت صنعتی بود.

آینده شغلی رشته مدیریت صنعتی

فارغ التحصیلان این گرایش می‌توانند در قسمت‌های مدیریت و برنامه ریزی تولید، اداره حفاظت فنی، قسمت کنترل کیفیت کالا، نگهداری و تعمیرات مشغول به کار شوند.

همچنین توانایی فعالیت در امور مربوط به مدیریت و کنترل پروژه و مدیریت و ارزیابی عملکرد را دارا باشند، زمینه‌های دیگر فعالیت فارغ‌التحصیلان این رشته امور مربوط به کیفیت و استاندارد‌های کیفی و بهره وری و همچنین امور مالی و بانکداری است.

شغل‌های پر طرفدار رشته مدیریت صنعتی

مدیران صنعتی، مدیران تولید، مدیران زنجیره‌ی تأمین و مدیران در زمینه‌های مشابه می‌توانند در شرکت‌های فنی و صنعتی مختلف جایگاهی خوب پیدا کنند.

شرکت‌هایی مانند:

 • صنایع الکترونیک

 • شرکت‌های دارویی

 • کارخانجات خودروسازی

 • صنایع چاپ

 • کارخانجات تولید مواد پلاستیکی

 • کارخانجات نساجی 

  ضرورت و اهمیت رشته مدیریت صنعتی

  ضرورت و اهمیت دوره کارشناسی رشته مدیریت صنعتی با توجه به نکات زیر به خوبی آشکارمی شود.

  آشفتگی و نابسامانی در بسیاری از موسسات بازرگانی و تولیدی عموما ناشی از عدم وجود اصول مدیریت و یا عدم رعایت این اصول است.

  آموزش صحیح مدیریت می‌تواند در بهبود کلی جامعه به طرق زیر موثر باشد:

  • شناخت مشکلات اقتصادی و بازرگانی جامعه و کوشش در رفع آن.

  • آگاهی از آخرین پیشرفت‌های دانش مدیریت و کاربرد آن براساس نیاز‌های جامعه و احتراز از تقلید صرف.

  • اعمال حاکمیت ضوابط برروابط در اداره امور بازرگانی و صنعتی.

درباره زینب دهقانی

ارسال نظر

شما ابتدا باید عضو شوید و سپس یادداشت خود را ارسال کنید.