مرکز مشاوره IPCC

مراکز ارائه مشاوره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

منطقه آزاد انزلی

شهر ما را بشناسید…

بندر انزلي به عنوان بزرگترين بندر جنوب درياي خزر و داراي سابقه طولاني ترابري کالا بين ايران و اروپا بوده است
در فاصله 40 کيلومتري بندر انزلي، منطقه آزاد انزلي محلي مناسب براي ذخيره سازي، ترانزيت و حمل مجدد کالا به آسياي ميانه است
به علت موقعيت جغرافيايي خود، اين منطقه آزاد داراي منابع نيروي انساني ارزان و ماهر براي فعاليت در صنايع کشاورزي و ساير خطوط توليد و فعاليت هاي تجاري است

شهرستان بندر انزلي: در كرانه جنوبي درياي خزر واقع شده است. در اين شهر فعاليت كشتيراني داراي 350 سال سابقه است و شيلات نيز در اين ناحيه قدمت 160 ساله دارد.
اين شهر ساحلي در يك قرن پيش شاهد جابجايي 20 هزار مسافر به روسيه و ساير كشورها بود و در هيمن ايام 482 فروند كشتي تجاري از روسيه در اسكله بندر انزلي پهلو مي گرفته است . انزلي اولين شهر ايران بود كه در سال 1900 ميلادي داراي روشنايي برق شد و دو سال قبل از آن داراي شبكه ارتباط تلفن بوده است. پل غازيان ، كاخ ميان پشته ، برج ساعت ، موج شكن ، فانوس دريايي ، اسكله ، پناهگاه حيات وحش ، تالاب بين المللي بندرانزلي به وسعت 18 هزار هكتار همراه با پرندگان دريايي و نيلوفر آبي و بسياري از جزاير كوچك و بزرگ و همچنين بازار هفتگي و سواحل زيباي ماسه اي از جاذبه هاي جهانگردي و آثار تاريخي بندرانزلي مي باشد.
بندر انزلي يكي از فعال ترين بنادر در بين 5 كشور حاشيه درياي خزر و بزرگترين بندر حاشيه شمالي كشور مي باشد كه به دليل واقع شدن در مسير ترانزيتي شمال ـ جنوب ، كشورهاي آسياي جنوب شرقي ، حاشيه خليج فارس، جمهوري هاي آسياي ميانه، قفقاز ، روسيه و اروپا از اهميت فوق العاده اي برخوردار است

معرفی منطقه آزاد انزلی
بنا به تعاريف بين المللي منطقه آزاد محدوده حراست شده بندري و غير بندري است كه از شمول برخي ازمقررات جاري كشور متبوع خارج بوده وبا بهره گيري از مزايايي نظير معافيتهاي مالياتي ، بخشودگي سود و عوارض گمركي ، عدم وجود تشريفات زايد ارزي ، اداري و مقررات دست و پاگير و همچنين سهولت و تسريع در فرآيندهاي صادرات و واردات با جذب سرمايه گذاري خارجي و انتقال فناوري به توسعه سرزمين اصلي كمك مي نمايد.
منطقه آزاد تجاري ـ صنعتي انزلي اهدافي نظير: « عمران و آباداني و ارائه خدمات عمومي ـ رشد و توسعه اقتصاد ـ جذب سرمايه گذاري خارجي و داخلي ـ ايجاد اشتغال سالم و مولد ـ تنظيم بازاركار وكالا ، تشويق توليد و صادرات كالا ـ ورود و حضورفعال در بازارهاي منطقه اي و جهاني ـ جذب فناوريهاي جديد وانتقال علم و دانش فني به عوامل توليد داخلي همسو با توسعه علمي و فناوري جهان ـ تسريع در فرايندهاي تجاري ، اقتصادي و فناوري (كاتاليزور) با ايجاد بستر مناسب جهت انجام آزمايشي طرح ها و تعميم آن به سرتاسر كشور » كه رسالت تعامل فعال با جهان ؛ منطبق با سند چشم انداز بيست ساله كشور را دنبال مي نمايد .
اين منطقه شامل محدوده وسيعي از شهرستان بندر انزلي به مساحت 3200 هكتار خشكي و 40 كيلو متر مربع آبي ، كه منطقه ويژه اقتصادي سابق ، شهرك زيباي صنعتي حسن رود و محدوده بندري اداره كل بنادر وكشتيراني گيلان را نيز دربر مي گيرد. اين امر مطلوبيت و جاذبه منطقه آزاد تجاري ـ صنعتي انزلي و اختيارات قانوني آن را براي ارائه تسهيلات در زمينه تخليه و بار گيري وساير امور ارتقاء داده است.
منطقه آزاد تجاري – صنعتي انزلي در دو قسمت جداگانه در شرق و غرب شهرستان بندر انزلي ايجاد مي شود و هر يك از مناطق پتانسيل خاص خود را دارد كه ذيلاً به آن اشاره گرديده است
پتانسيل قسمت شرقي شامل تاسيسات بندري و گمرك ،شهرك صنعتي،اراضي منابع طبيعي و مجاورت با تالاب انزلي مي باشد
پتانسيل قسمت غربي شامل اراضي مناسب طبيعي ،تراكم كم جمعيت و مناطق مسكوني ،غالب زمين هاي زير كشت براي صيفي كاري و باغات و كم ترين مقدار زمين جهت شالي كاري ،دسترسي به ساحل مناسب و وجود اماكن و تاسيسات تفريحي و توريستي در منطقه
مذهب اکثریت مردم شیعه است. برخی از زیارتگاههای مذهبی عبارتند از بی بی حوریه ، امامزاده صالح ، آقا سید محمد نجفی ، آقا پیر .

اقلیتهای مذهبی : 150 نفر ارمنی که دارای یک کلیسا به قدمت 250 سال و گورستان هستند ؛ 1 نفر یهودی
زبانهای رایج : فارسی ، گیلکی و ترکی
غذاهای محلی : برنج ، پلو با مغز گردو و پیاز و سیر و ماهی شور و اشپل ؛ ماهی فی ویج ، ماهی سفید ، کباب ازون برون ، خاویار ؛ خورشتهای باقالی قاتق ، فسنجان ، ترش تره ، میرزا قاسمی ، سبزی قورمه ، قیمه ، سیر قلیه ؛ چاشنیهای سیر ترشی ، هفت بجار ، خیار شور ، بادمجان ترشی .
مشاغل : ماهیگیری ، شکار پرندگان ، صید ماهی کیلکا ، حصیر بافی ، کشاورزی و نوغان داری ( ابریشم )

 

جذب متخصصین بومی

پردیس فناوری کیش در نظر دارد از متخصصین بومی منطقه در رابطه با آموزش صنعت در حوزه نقت ، گاز و پتروشیمی دعوت به همکاری نماید .

فرم جذب متخصصین بومی

پروژه های صنعتی…

 

دوره های آموزشی …

پردیس فناوری کیش، مستقردر مرکز انتقال فناوری های پیشرفته کیش  با ایده محوری کسب و کار دانش محور و برپایه بهره گیری از فناوری های نوین در زمینه مشاوره و کارگاه های تخصصی فنی و مهندسی ، کاربردی و صنعتی ، تحقیقات و مطالعات پژوهشی ، نظارت و شناسایی سیستم های یادگیری مبتنی بر فناوری IT  با همفکری و هم افزایی مدرسین مجرب دانشگاهی در حوزه های فنی و مهندسی ، فناوری اطلاعات و زبان های خارجی تخصصی شکل گرفت.

از اقدامات این شرکت ، فعالیت های آموزشی در زمینه برگزاری دوره های مختلف سازمانی به صورت حضوری، برگزاری دوره زبان های خارجی و کامپیوتر با متد الکترونیکی ( مجازی ) می باشد.  برگزاری دوره های آموزشی تخصصی متفاوت که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت نیز از جمله اقدامات چند ساله این پردیس است . همکاری آموزشی با نهادها و شرکت های معتبر صنعتی و بانک ها در سایه بهره گیری از توان آموزشی نیروی انسانی متخصص توانسته است، این پردیس را در عرصه های گوناگون سرآمد نماید از این رو به برخی از همکاری ها و اقدامات پردیس فناوری کیش اشاره می نماییم .

  • برگزاری دوره های فنی و مهندسی صنایع غرب استان تهران در زمینه دوره های مکانیک الکترونیک هیدرولیک پنوماتیک دوره های کد وزارت نفت ویژه بسیاری از شرکت های معتبر به صورت گروهی و سازمانی.
  • برگزاری دوره های کامپیوتر اعم از ICDL ویژه کارکنان Excel پیشرفته طراحی و گرافیک نرم افزارهای مهندسی برق ، الکترونیک ،مکانیک و…(آنلاین و سازمانی)
  • برگزاری دوره های زبان خارجی اعم از انگلیسی ، آلمانی ، اسپانیایی و …با استاندارد آموزشی توسط مدرسین و دانش آموختگان مجرب دانشگاه شریف ،تهران و شهید بهشتی . (آنلاین و سازمانی)
  • برگزاری دوره های ویژه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری

آدرس:

کیش،مرکز تجارت جهانی،برج صدف، طبقه پنجم، مرکز انتقال فناوری های پیشرفته (واحد ۵۰۳)

تلفن : ۴۴۴۵۳۸۷۷ – ۰۷۶

  • شماره تماس: 02166176196
  • تلفکس: 02189776129
  • ایمیل: info@kishindustry.com